Българските малки пивоварни, познаваме ли ги наистина?


Производството на бира в България има своите вековни традиции. Веднага след освобождението, предприемачи (главно чехи, но и българи) започват да варят пиво и да предлагат студената напитка.  През социализма се изграждат големите промишлени заводи, бирата става масово достъпна и влиза трайно във фолклора. Колко вицове и сцени в българското кино осмиват най-голямото предателство за бирения любител – топлата бира.
През последното десетилетие се оформи нова прослойка български производители на пиво, напълно в крак със световните тенденции. Това са смели предприемачи, които влагат сериозни средства, но най-вече усилия и страст, за да има независими български пивоварни. Това, което ги отличава са качествени суровини, интересни вкусове, закачливи и разнообразни етикети.
В последните години бавно, но сигурно се изгражда съвременната българска бирена карта. Често в бързината ги наричаме „крафт бири“ от английската дума за занаят (craft) . Наистина сякаш сравнението със занаятчийството е най-вярно. Голяма част от процесите се вършат на ръка, често собственикът е до лактите изцапан с мая защото лично следи и участва в процесите.
Каквото и да знаете за бирата, каквито и клишета да ви повтарят, сега тази напитка се развива пред очите ни и всеки ден има с какво да ни изненада. Създадохме този кашон за любопитните, като избрахме по една бира от повечето малки български пивоварни и ви разказваме накратко тяхната история. Караме по азбучен ред, назадраве!


София. Айляк е бирена марка, която започва от домашно  пивоварство, а днес се прави в една от новите микро пивоварни в Столицата. Избрахме техния Светъл ейл,  който се отличава  с много богат и сочен вкус, и мътен цвят, дължащи се на вложените хмелове от ново поколение и технологията на сухо охмеляване.
Горна Баня, София. Блек Пайн е малка независима пивоварна в кв. Горна Баня. Да, всички знаем „водата е основна съставка за добрата бира“, а какво да кажем за горнобанската бира. Боби и Митко стоят за рецептите, а от тях избрахме този светъл ейл с гръцко потекло, който ни връща в лятото.
Бургас. Биър Бастърдс са бургаски агенти, които започнаха с магазин за крафт бира, в морския град. Вече правят бири под своя марка главно в чужбина, но и в български мощности. „Баси Кефа“ е тяхното възклицание от чаша добра бира.
София. Бял Щърк е сред първите крафт бирени марки от новото време. Днес правят някои от бирите си в България, а други в малки пивоварни в чужбина. По този начин носят най-доброто от традициите на двата свята.
Варна. Гларус са сред първите, които инвестираха в по-голямо производство и благодарение на мащаба, намериха златната среда между качество, разнообразие и достъпна цена.
София. Диво Пиво са също сред първопроходците в правенето на съвременна българска бира. Въпреки перипетиите през годините, успяват да запазят производството и да разширяват асортимента.
София. Кохонес е сред най-новите членове на българското крафт общество. Малка, но добре оборудвана пивоварна в центъра на столицата, ни радва с постоянни и сезонни бири.
Ловеч. Пивоварна Мелтум започна съвсем скромно, но скоро обновиха цялото си оборудване и подобриха качеството в пъти. Така след първи български космонавт Ловеч създаде и друго чудо на научно-техническия прогрес, малка пивоварна :).
Бургас. Властелините на добрата бира и тежката музика, всичко това смесено с морския бриз. Една от най-добре оборудваните пивоварни в страната с голямо разнообразие от бири от всички стилове. Ако бирата беше музика то това е метъл албумът, който слушаме.
София. Пивотека бяхме първите които създадохме сайт за крафт бира онлайн, още преди осем години. Тогава беше лудост и хоби, но растяхме заедно с индустрията. Днес работим с дългогодишни партньори, като зареждаме заведенията и домовете на българите с кехлибарената напитка. Създадохме наша марка, която има чешки корени, вдъхновена е от фолклора и е направена във Варна.
Пловдив. Пелта брюинг обединява бирени ентусиасти, които правят бира вкъщи, обикалят бирените фестивали в Германия и се вдъхновяват за своите рецепти. Предлагаме да опитате първата им бира, която е с добавено манго.
Сливен. Трима и двама е странна комбинация от думи. В занаятчийското производство обаче странностите са за предпочитане. Изключително забавни етикети и висококачествени бири, направени в града на Стоте войводи и още трима и двама съвременни будители.

 

Share:

Comments

Приятно съм изненадан от качеството на българската крафт бира. Не само не отстъпва на чуждата ами има и варки които са и по-добри. Като любител на Пей Ейл мога да кажа че, слаб български пейл няма(говоря само за крафт бира и микро пивоварни, не фабричните подобия на бира). Пропуснали сте някой по-малки пивоварни, но вярвам че е просто защото са по-новички. Поздрави от пивоварския град Плевен :)
Write a review